Ние хората имаме ум, дух и тяло. Това е нашето триединство. Много е важно да се грижим и за трите. Без да се грижим за нашето тяло, няма как да имаме енергия. А без енергия, нищо не се случва. Колкото повече се грижим за нашето тяло, толкова повече енергия ще имаме.
Когато имаш повече енергия в тялото си, ти можеш да я насочиш навсякъде – в професионално отношение, в лично отношение, във връзките с другите хора и т.н.
Това, което съветвам хората, е да започнат с крачките – минимум 5,000 крачки на ден. Вече над 10,000 нивото на енергия е съвсем друго. Ходенето е базово движение. Горещо съветвам всички да си вземат нещо, което измерва крачките.
Всеки може да прави крачки; нямаме оправдание да не го правим.
Човек трябва да има някаква цел. Много трудно ще се мотивираме ако правим нещо, което е безсмислено за нас.
Преди години тренирах лека атлетика. Всичко, което правих по време на тренировките имаше приложение след това.
Ако искаш просто да ослабнеш, това не е достатъчно силна мотивация за грижа за тялото. Но ако искаш да свалиш килограми, за да можеш да живееш по-качествено, да играеш народни танци, да караш ски и т.н., нещата са различни. Ако нямаш причина да вдигаш тежести, ти много скоро ще се откажеш.
Преди две години си направих една статистика – повечето от приятелите ми, които имат бизнеси за милиони, съм ги срещнал на тренировки. Те се грижат не само за бизнеса си. Те се грижат и за тялото си. Те се грижат и за семейството си, за служителите си. Нещата се навързват.
Затова искам да ви дам един съвет – когато отивате да тренирате някъде – отидете сами! Не отивайте с вашия приятел, който познавате от 15 години.
Когато отидеш сам, ти си поставен в ситуация, в която трябва да изградиш нови приятелства. С годините, можеш да изградиш безценни взаимоотношения. Едно ново познанство, може да отключи тотално различни Вселени.
Аз не искам да съм обграден от хора, които ме лъжат и ми казват “ти си много добре, защото ние сме супер зле”. Предпочитам да съм обграден от хора, които непрекъснато вдигат стандарта ми, но не изкуствено, а защото те вдигат техния собствен стандарт.
Несеминарът е събитие, което продължава два дни, а Юли е на сцената през цялото време. Само сценичното осветление към него е 30,000 вата. Освен всичко, през 2020, Юли преведе хиляди хора през жарава.
Ако сте от хората, които често казват “той е прост водопроводчик” ви предизвиквам да си смените трабите вкъщи сами. След като опитате, ще разберете, че той не е “прост водопроводчик”, а гении в главата и най-сръчният човек в ръцете.
Има хора, които правят събития и те се готвят за събития. Аз не се готвя за събития. Събитията са моят живот. По време на събитието показвам по какъв начин живея.
Хората на събитията се сблъскват с един много висок стандарт. Човек буквално след събитието е свръх-зареден и свръх-изтощен едновременно.
За да се случи това нещо, аз всеки ден тренирам. Всеки ден се грижа за себе си. Аз трябва да съм във върхова енергия, за да издържа собствените си събития. Абсурдно е да се подготвиш за нещо такова като започнеш няколко месеца по-рано. Затова развивам тялото си целогодишно.
Когато живееш на високи обороти, трябва да се възстановяваш много умно.
Тренировката е стрес. Не разбирам хората, които ми казват, че разпускат във фитнеса. Лично аз, за да се грижа за тялото си, непрекъснато ходя на масажи, визуализирам, медитирам. Обичам да бягам с възстановителен ефект. Пия огромно количество вода.
За мен най-важното нещо е да съм адаптивен. Програмата ми се мени супер бързо. Ежедневието ми е много различно, затова адаптацията ми позволява да се възстановявам.
Има един голям проблем относно навиците. Хората подценяват колко време отнема, за да изградим навик и започват директно от шеста стъпка. Процесът на промяна има седем стъпки.
Ако не искаш да забравиш този процес, свали си тази инфографика:
Това е конкретна система, с която хората могат да видят защо имат навиците, които имат. А един променен навик, води до коренно различен резултат в дългосрочен план.
Понякога това, което ни спира да се променим е вярване, вкоренено в ценностната ни система. Важно е стратегически да променяме ценностната си система, когато вече не ни служи.
Обикновено тя се формира в първите 7 години от живота, затова процесът на промяна е дълъг.
Най-лесно ценностната система се променя, когато има огромна криза. Именно затова добавихме жарава в Несеминарът – той е кризисният момент. Минаването през жаравата е метафора за постигането на невъзможното.
Много дълги години подценявах супер много храненето. За разлика от това, движението винаги е било водещо при мен. В продължение на 15 години, пиех по 4л. кола и хапвах хамбургери постоянно.
Движението неутрализираше ефекта на всички тези неща, но донякъде. След като станах на 30г. разбрах, че трябва да играя играта на по-високо ниво, ако искам да запазя този Живец в себе си.
При храненето, има няколко много важни неща. На първо място – количествата. За мен лично, количеството, което изяждам трябва да е 2 пъти по-малко от това, което ми се яде.
Единствения начин да не ям повече, е да си сложа определено количество в чинията. Чак след 10-15 мин. усещам засищането. Второто най-важно нещо е хубавата (качествената) храна.
Ако ще си взимаш пуканки в мола, вземи си малките пуканки, а не големите карамелизирани пуканки. Това помага за постигането на баланс и ни предпазва от изпадането в крайности.
Не всичко е само зелена салата. От време на време трябва да си позволим нещо, което нас ни кефи. Наслаждавайте се на живота и така полагайте грижа за тялото си. Моята слабост са медът и таханът.
За мен има два типа хора – такива, които правят нещата от кеф и такива, които правят нещата от зор. Вторият тип хора пак постига резултати, но те забравят да бъдат щастливи. Това са хората, които имат преса, но вътрешно са в депресия.
Първият тип хора правят нещата за кеф. Те просто се кефят на процеса. Аз преди правех нещата от зор. Сега правя нещата за кеф и мога да ви кажа, че така си по-продуктивен и постигаш по-добри резултати. За да правим нещата от кеф, трябва да се кефим на самия процес.
Започнете наивно. Повечето хора смятат наивността за нещо лошо, а за мен това е едно от най-ценните качества. В пространството витае вярването, че трябва да правиш това, което обичаш, за да се раздаваш максимално.
Истината е, че без наивност, ти не можеш дори да започнеш.
Ние хората можем да си представяме нещата по три начина – да бъдем песимисти, реалисти и оптимисти. Аз отивам на една друга предавка. Аз вярвам в наивността. Това е четвъртото ниво.
Наивността ми позволи на да завърша 12 на републиканското по лека атлетика преди години, като най-възрастния участник. Преди това в покера – отново подходих с наивност, за да започна.
След това така подходих и към сферата на личностното развитие. Наивността винаги ми е помагала. Използвайте я и вие!
Тази статия обобщава най-важните съвети за спорта, храненето, навиците и как те са свързани с личностното развитие според Юли. За пълното съдържание, можете да изгледате подкаст епизода на BAV.BG, в който Юли гостува.
https://yulitonkin.bg/author/yulitonkin/