Комисията предприема следващата стъпка за внедряване на защитената сателитна система IRIS²

Комисията подписа договора за концесия за инфраструктурата за устойчивост, взаимосвързаност и сигурност чрез спътник (IRIS²), многоорбитална констелация от 290 спътника, с консорциума SpaceRISE. Това партньорство ще разработи, внедри и управлява новата система на Европейския съюз. Това е значителна стъпка към европейския суверенитет и сигурна свързаност.

Можете да получите достъп до пълната версия на прессъобщението тук .

IRIS² с един поглед

Увеличаване на сателитната свързаност на ЕС

Нашият свят се движи бързо към нова цифрова ера, като по този начин икономиката и сигурността ни все повече зависят от сигурната и устойчива свързаност.

Характеризирано с непрекъснато нарастващи нужди от свръхсвързаност, големи технологични трансформации и търсене на цифров суверенитет, през настоящото десетилетие сигурната свързаност се превърна в обществена стока, с безпрецедентно увеличение на търсенето на сателитни услуги.

В геополитически контекст, в който кибер и хибридните заплахи се умножават, опасенията за сигурността и устойчивостта нарастват и изискват количествено и качествено подобрение на правителствените сателитни капацитети на ЕС, преминавайки към решения с по-висока сигурност, ниска латентност и по-висока честотна лента.

Справяйки се с настоящите и бъдещи предизвикателства, като същевременно подкрепя автономията и цифровия суверенитет на континента, Европейският съюз представи амбициозен план за развитието на IRIS 2 : новата космическа система за защитена свързаност.

IRIS  ще представлява нов космически стълб за цифрова, устойчива и по-безопасна Европа и ще насърчи европейската конкурентоспособност и обществения напредък.

Базирана в космоса защитена комуникационна система в полза на гражданите на ЕС

С разработването на най-съвременна система за свързване, Европа ще предложи подобрен комуникационен капацитет както на правителствени потребители, така и на бизнес потребители.

Системата ще поддържа голямо разнообразие от правителствени приложения, главно в областите на наблюдение (напр. гранично и морско наблюдение), управление на кризи (напр. хуманитарна помощ), свързване и защита на ключови инфраструктури (напр. защитени комуникации за посолствата на ЕС), както и сигурност и отбрана (напр. извънредни ситуации в морето, разполагане на сили, външни действия на ЕС, намеса на правоприлагащите органи). Системата също така ще даде възможност за голям брой търговски приложения, като например в транспортния сектор (морски, железопътен, авиационен и автомобилен), интелигентно управление на енергийната мрежа, банкиране, задгранични индустриални дейности, дистанционно здравеопазване и свързаност в селските райони (back-hauling).

Системата също така ще даде възможност за приложения за масовия пазар, включително мобилен и фиксиран широколентов сателитен достъп, сателитен трънкинг за B2B услуги, сателитен достъп за транспорт, подсилени мрежи чрез сателит и сателитен широколентов достъп и базирани на облак услуги.

Разчитайки на революционни технологии, включително 5G стандарти, многоорбиталната система за защитена свързаност на ЕС ще осигури дългосрочна наличност на надеждни, сигурни и рентабилни услуги за сателитна свързаност в глобален мащаб. Това ще позволи по-нататъшно развитие на високоскоростна широколентова и безпроблемна свързаност в целия Съюз, премахване на мъртвите зони на свързаност и увеличаване на сближаването между териториите на държавите членки и ще позволи свързаност в географски области от стратегически интерес извън Съюза, по-специално Арктика и Африка.

Той също така ще стимулира внедряването на иновативни и революционни технологии и нови бизнес модели, като се използва по-специално екосистемата „Ново пространство“.

Действайки сега, с постепенен подход

Тъй като глобалната сателитна свързаност бързо се превръща в стратегически актив за сигурност, безопасност и устойчивост, ЕС трябва спешно да действа, за да гарантира гарантиран достъп по неограничен начин без зависимости от трети страни.

Прилагането на IRIS 2  ще следва поетапен подход с първоначалните правителствени услуги, предоставяни чрез съществуващ сателитен капацитет, притежаван от държавите членки, обединен и споделен още през 2025 г. чрез GOVSATCOM. Пълните правителствени услуги за сателитна свързаност IRIS², базирани на инфраструктура, собственост на ЕС, ще бъдат доставени до 2030 г. 

  • Up Next Медиите по време на пандемия: Чуждестранният опит
  • Up Next Екип на Балканите Нет
  • Up Next Биоразнообразието на Беласица
  • Up Next Сватба в Скребатно "Гелина"
  • Up Next Гъбите - растения или животни, полезни или вредни?!

Balkanite Net