Здравният министър поясни, че в края на тази седмица ще приключат физическите и медицинските прегледи на кандидатите, а от понеделник ще стартира същинското обучение на одобрените медици, които ще дежурят в петте оперативни центрове в споменатите градове. По думите му към момента по програмата има записани 106 медика. Министър Междидиев съобщи още, че през тази седмица Министерството на здравеопазването стартира обществени поръчки в лечебните заведения, разположение до петте бази, за изграждане на площадките за кацане на хеликоптерите. Той изрази надежда, че до края на месец юли ще бъдат готови и че по това време България ще се сдобие и с първите 2 хеликоптера с чуждестранни пилоти и техници по процедурата за наем на оперативен лизинг към Министерството на транспорта.
Във връзка със създаването на Центъра д-р Меджидиев сподели, че миналата седмица е бил на посещение в италианската фирма Leonardo S.p.A, гр. Милано, с която преди месец Министерството на здравеопазването сключи договор за доставката на 6 броя хеликоптери, където заедно с делегация от Министерството на здравеопазването лично са проследили изпълнението на договора. Министърът коментира и посещението си в Националния център за спешна медицинска помощ в Италия, както и визитата си в хангари и действащи хеликоптерни площадки, с цел обмяна на опит и взаимосътрудничество.
В отговор на журналистически въпрос за координацията на Спешната помощ по въздух, министърът отговори, че новосъздаденият център ще бъде координационно звено, а Информационно обслужване работи по създаване на софтуерната програма. По думите на министъра това ще бъде една непрекъсната връзка между 112, центровете за спешна медицинска помощ в страната, лечебните заведения, структурите на Министерство на вътрешните работи и Министерството на отбраната, както и държавния авиационен оператор. Министър Меджидиев поясни, че финансовият ресурс е подсигурен, а всички тези услуги ще бъдат безплатни за пациентите.